Northern New England Invention Convention 2021 Winners Announced

The Young Inventors’ Program® announces the winners for the 2021 Northern New England Invention Convention. The 35th region-wide event celebrated virtually once again and presented 69 awards to more than 100 competing students. “Our inventors tackled a wide range of problems,” said Tina White, Director of the Young Inventors’ Program (YIP). “From inventions that addressed our pandemic with ways to improve masks and remote school, to novel approaches to support animals or our environment, to ideas that are just plain fun, our students took the YIP challenge and pushed themselves in their design thinking.”

The Northern New England Invention Convention is the capstone event for nearly 4,000 K-12 students across the region who participate in local programs at schools, after school, and community organizations as well as independent students. It was a year full of innovation for YIP and their students, teachers, and mentors. “We took invention to new heights as we released new materials to support our teachers with hybrid and remote learning and help more students work independently,” said White. “We also became a partner program with the University of New Hampshire’s Leitzel Center where we look forward to new opportunities for growth.”

More than 100 students presented their projects as videos, uploaded inventors’ journals, and photos. Their projects were evaluated by 45 volunteers with expertise in science, engineering, and technology. The virtual event was hosted by emcee Hayley LaPoint, Meteorologist with WMUR and keynote from Emmy Kelly, Mechantronics Engineer at NASA’s Jet Propulsion Laboratory. Learn more about the event and watch the video.

2021 Northern New England Invention Convention Award Winners

GENERAL INVENTIONS CATEGORY

Best in Grade 1st Place Award for Grade K-2 General Inventions

Thomas White, Harold Martin School, Invention: Clip Vest

Best in Grade 2nd Place Award for Grade K-2 General Inventions

Eric Roets, YIP Independent Inventor, Invention: The Calmer Box

Best in Grade 3rd Place Award for Grade K-2 General Inventions

Jacob Marchand, Harold Martin School, Invention: Rain Cover 2000

Entrepreneurship Award for Grade K-2 General Inventions

Thomas White, Harold Martin School, Invention: Clip Vest

Health & Wellness Award for Grade K-2 General Inventions

Eric Roets, Portsmouth Christian Academy, Invention: The Calmer Box

Home Improvement Award for Grade K-2 General Inventions

Jacob Marchand, Harold Martin School, Invention: Rain Cover 2000

Sports/Toys/Games/Music Award for Grade K-2 General Inventions

Adam Rojas, Harold Martin School, Invention: The Drip Catcher 2000

Best in Grade 1st Place Award for Grade 3 General Inventions

Liam Federspiel, Memorial School, Invention: Warm Ware

Best in Grade 2nd Place Award for Grade 3 General Inventions

Jihan Song, Riddle Brook School, Invention: The Water Saver

Best in Grade 3rd Place Award for Grade 3 General Inventions

Addie Leonard, Peter Woodbury School, Invention: The Masklet

Adaptive/Assistive Technology Award for Grade 3 General Inventions

Cameron Parkler, Memorial School, Invention: The C-Easy

Adaptive/Assistive Technology Honorable Mention Award for Grade 3 General Inventions

Casey Wydom, Riddle Brook School, Invention: Food Shute

Animal Welfare Award for Grade 3 General Inventions

Ellie Torres, Memorial School, Invention: The BARK

Community Awareness Award for Grade 3 General Inventions

Josmari Rivera, Memorial School, Invention: The Helper Delper Buggy

Entrepreneurship Award for Grade 3 General Inventions

Gracelyn Mehta, YIP Independent Inventor, Invention: The Book Bandage

Entrepreneurship Honorable Menton Award for Grade 3 General Inventions

Tyler Csendes, Peter Woodbury School, Invention: Cool Tool

Environmental Impact Award for Grade 3 General Inventions

Jihan Song, Riddle Brook School, Invention: The Water Saver

Health & Wellness Award for Grade 3 General Inventions

Elin Metcalf, Memorial School, Invention: The Wind Band

Home Improvement Award for Grade 3 General Inventions

Shelby Gibson, Riddle Brook School, Invention: The Key Cloth

Home Improvement Honorable Mention Award for Grade 3 General Inventions

Adam Scally, Danville Elementary School, Invention: Easy Pour

Sports/Toys/Games/Music Award for Grade 3 General Inventions

David Morales, Riddle Brook School, Invention: The Water Baller

Sports/Toys/Games/Music Honorable Mention Award for Grade 3 General Inventions

Will Chadbourne, Peter Woodbury School, Invention: The Snow Scooter

Best in Grade 1st Place Award for Grade 4 General Inventions

Lucy Tanner, West Newbury Young Inventors, Invention: Auto Lights

Best in Grade 2nd Place Award for Grade 4 General Inventions

Andrew Xu-Ding, KTBYTE Computer Science Academy, Invention: Cleaner Machiner

Best in Grade 3rd Place Award for Grade 4 General Inventions

Mya Bolduc, World Academy School, Invention: The Automatic Pet Wash

Adaptive/Assistive Technology Award for Grade 4 General Inventions

Alayna LeBlanc, Horne Street Elementary School, Invention: Anti-Stress Timer

Animal Welfare Award for Grade 4 General Inventions

Miranda Cole, Memorial School, Invention: The Injured Animal Detector

Community Awareness Award for Grade 4 General Inventions

Misha Greenblat, World Academy School, Invention: LHDD

Entrepreneurship Award for Grade 4 General Inventions

Riley Smith, Memorial School, Invention: The Motorized Cat Distractor

Environmental Impact Award for Grade 4 General Inventions

Omar Atef, World Academy School, Invention: Single Plant Humidifer

Health & Wellness Award for Grade 4 General Inventions

Kaitlin Monaco, Memorial School, Invention: The Covid-19 Dressing Room

Home Improvement Award for Grade 4 General Inventions

Phinn Heavner-Phillips, World Academy School, Invention: RC Mop

Sports/Toys/Games/Music Award for Grade 4 General Inventions

Cooper Plourde, YIP Independent Inventor, Invention: The Wicked Sweet Tailgate Seat

Best in Grade 1st Place Award for Grade 5-6 General Inventions

Grace Messier, Center Woods Upper Elementary School/Weare Middle School, Invention: Bug-Away-Today

Best in Grade 2nd Place Award for Grade 5-6 General Inventions

Haylie Gagnon & Rowan Weinberg, West Newbury Young Inventors, Invention: Komfortable Keyholder

Best in Grade 3rd Place Award for Grade 5-6 General Inventions

Kaden Foster, White Mountain Science Inc., Mobile Invent Lab, Invention: Autobroomatic

Adaptive/Assistive Technology Award for Grade 5-6 General Inventions

Haylie Gagnon & Rowan Weinberg, West Newbury Young Inventors, Invention: Komfortable Keyholder

Animal Welfare Award for Grade 5-6 General Inventions

Grace Messier, Center Woods Upper Elementary School/Weare Middle School, Invention: Bug-Away-Today

Entrepreneurship Award for Grade 5-6 General Inventions

Nathan LeFevre, YIP Independent Inventor, Invention: Shop-O-Matic

Health & Wellness Award for Grade 5-6 General Inventions

Connor Webb, White Mountain Science Inc., Mobile Invent Lab, Invention: Trampoline Chair

Home Improvement Award for Grade 5-6 General Inventions

Kaden Foster, White Mountain Science Inc., Mobile Invent Lab, Invention: Autobroomatic

Best in Grade 1st Place Award for Grade 7-8 General Inventions

Claire McCallum & Sadie McCallum, Center Woods Upper Elementary School/Weare Middle School, Invention: L.E.G.S.

Best in Grade 2nd Place Award for Grade 7-8 General Inventions

Sylvia Guarracino, YIP Independent Inventor, Invention: Zip n’ Flip

Best in Grade 3rd Place Award for Grade 7-8 General Inventions

David Song, KTBYTE Computer Science Academy, Invention: WARDS

Animal Welfare Award for Grade 7-8 General Inventions

Sai Komma, YIP Independent Inventor, Invention: Custom Dog Knee Brace

Entrepreneurship Award for Grade 7-8 General Inventions

Sylvia Guarracino, YIP Independent Inventor, Invention: Zip n’ Flip

Health & Wellness Award for Grade 7-8 General Inventions

Matthew Wu, KTBYTE Computer Science Academy, Invention: Jet Lag Control

Sports/Toys/Games/Music Award for Grade 7-8 General Inventions

Travis LeFevre, YIP Independent Inventor, Invention: Haul Buddy

CHALLENGE INVENTIONS CATEGORY

Students designed inventions to make remote learning and remote working easier, more productive, and/or more fun.

Best in Grade 1st Place Award for Grade K-2 Challenge Inventions

Ava Roberts, Barrington Elementary School, Invention: Screen It

Best in Grade 2nd Place Award for Grade K-2 Challenge Inventions

Glen Lucas, White Mountain Science Inc., Mobile Invent Lab, Invention: The Swivel 360

Best in Grade 1st Place Award for Grade 3-4 Challenge Inventions

Coraline Frye, Memorial School, Invention: The Magical Whiteboard Cleaner

Best in Grade 2nd Place Award for Grade 3-4 Challenge Inventions

Evelyn Spaulding, West Newbury Young Inventors, Invention: Tuck Table

Best in Grade 3rd Place Award for Grade 3-4 Challenge Inventions

Abigail Tordiglione, Memorial School, Invention: The PC Paperclip

Best in Grade 1st Place Award for Grade 5-6 Challenge Inventions

Amritanshu Pradhan, YIP Independent Inventor, Invention: The Less Sit to Stay Fit

Best in Grade 2nd Place Award for Grade 5-6 Challenge Inventions

Emma Ouellette, Crescent Lake School, Invention: The Clever Book

CHAIN REACTION INVENTIONS

Inventors engineer a complex machine to complete a simple task.

Best in 5th Grade Award for Chain Reaction Inventions

Ashley Thellen & Hailey Thellen, Center Woods Upper Elementary School/Weare Middle School, Invention: The Evil Kicker 3000

Best in 8th Grade Award for Chain Reaction Inventions

Cara Berman, World Academy School, Invention: Squeaky Clean

Best Team Award for Chain Reaction Inventions

Ashley Thellen & Hailey Thellen, Center Woods Upper Elementary School/Weare Middle School, Invention: The Evil Kicker 3000

Most Complex Award for Chain Reaction Inventions

Micah Allard, World Academy School, Invention: Matilda

Most Original Award for Chain Reaction Inventions

Emma Kirk, World Academy School, Invention: Succulent Soaker

BEST IN SHOW AWARDS

Each year, the Northern New England Invention Convention celebrates the the young inventors who have met specific achievements in various ways through their invention and design process in what are called our BEST IN SHOW AWARDS. These awards are presented by program visionaries who sponsor these awards as they believe in your ingenuity and your spirit which will lead us into the future. These awards are judges by representatives of the sponsoring organizations and they share in our congratulations of all of the inventors for their remarkable inventions.

Innovation Award presented by the University of New Hampshire Leitzel Center

Claire McCallum & Sadie McCallum, Center Woods Upper Elementary School/Weare Middle School, Invention: L.E.G.S.

Disruptive Technology 1st Place Award presented by Topcoder

Milan Bartoli, World Academy School, Invention: The Rapid Injector 2021

Disruptive Technology 2nd Place Award presented by Topcoder

Misha Greenblat, World Academy School, Invention: LHDD

Disruptive Technology 3rd Place Award presented by Topcoder

Josmari Rivera, Memorial School, Invention: The Helper Delper Buggy

Design Award presented by NH IEEE

Ava Roberts, Barrington Elementary School, Invention: Screen It

Electric Award presented by NH IEEE

David Song, KTBYTE Computer Science Academy, Invention: WARDS

Sustainability Award presented by NH ASHRAE

Lucy Tanner, West Newbury Young Inventors, Invention: Auto Lights

Joyce Kenne Award presented by the Academy of Applied Science

Evelyn Spaulding, West Newbury Young Inventors, Invention: Tuck Table

Ignite the Spark Award presented by the Academy of Applied Science

Glen Lucas, White Mountain Science Inc., Mobile Invent Lab, Invention: The Swivel 360

Invent On

Congratulations to all of our award winners and ALL of the students who invent with us every year.

Want to learn more?

Students can get started with our free resources. For educators and STEM mentors, learn how you can receive FREE resources to start an invention program at your school, after-school program, library, or community organization here.