2019 Northern New England Invention Convention Awards

87 Winners Announced at 2019 NNE Invention Convention

The Academy of Applied Science’s Young Inventors’ Program® announces the winners of the 2019 Northern New England Regional Invention Convention. Held on Sunday, March 31st, 253 students from New Hampshire and Massachusetts representing 48 schools and STEM enrichment programs presented their original inventions. This was the 33rd regional convention celebrating the creativity and innovative designs of grade school students. “Our theme, FUNventions!, reminds us how far STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, and Math) goes in shaping how we work and play to improve the world around us,” said Tina White, Interim Program Director. “Our program is powered by tireless educators who make learning a process of exploration and discovery to build self-confidence and problem solving skills that students will use through school, careers, and life.”

Making It to Regional Event

Medical Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Medical Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

To qualify for the regional event, students in kindergarten through 12th grade competed at their local schools or enrichment programs focused on STEM (science, technology, engineering, and math) to win slots on the regional level. For the past three years, the program has grown by 25% to include new communities, grade levels, and out-of-school enrichment programs. “We expanded into high schools because our K-8 alumni wished to keep inventing and organized clubs to bring YIP to their classmates,” explained White. “This desire to invent is a testament to how much students gain from the program and want to begin entrepreneurial endeavors early in life.”

And the Awards Go To…

Young inventors competed for 87 grade level and specialty awards presented by judges from the area’s technology, manufacturing, and health industries who also champion the program’s approach to learning. This year’s keynote speaker and veteran judge, Mike Morris, CEO for Topcoder and Global Head of Crowdsourcing for Wipro explained, “The Young Inventors Program empowers students to explore STEM, as well as their creative abilities as inventors and global citizens searching for the best way to solve a problem. Topcoder shares that passion for innovation and the inventions each year always impress. We’re honored to support communities throughout the region to advance STEM and life skills that will prepare students to excel in the future.”

 

Academy of Applied Science Young Inventors’ Program®

Topcoder Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Topcoder Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Northern New England Regional Invention Convention Award Winners 2019

SPONSORED AWARDS

Fidelity Innovation Award
Harshil Puvvadi, Grade 4, Peter Woodbury Elementary
Invention: The Wind Avatar

Electric Award presented by IEEE
Katerina Lung, Grade 6, KtByte Computer Science Academy
Invention: Water Your Plants!

Design Award presented by IEEE
Sadie McCallum, Grade 6, Weare Middle School / Center Woods Upper Elementary School
Invention: The W.O.W.

Sustainability Award presented by ASHRAE
Samuel Ding, Grade 5, KtByte Computer Science Academy
Invention: Energy saving robotic light bulb

Sustainability Award presented by ASHRAE
Mason Roets, Grade 5, Rollinsford Grade School
Invention: The Recycler

Caring for Your Pet Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Caring for Your Pet Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Friend-Lee Pets Caring For Your Pet Award- 1st Place
Brooke DeVall, Grade 2, Fred C. Underhill School, Hooksett
Invention: WaFood

Friend-Lee Pets Caring For Your Pet Award- 2nd Place
Madelyn Grimes, Grade 5, Merrimac School at Donaghue
Angelina Moroz, Grade 5, Merrimac School at Donaghue
Invention: Whirl and Play

Friend-Lee Pets Caring For Your Pet Award- 3rd Place
Emma Hebert, Grade 3, Hooksett Memorial School
Invention: The Animal Feeder

Topcoder Disrutpive Technology Award- 1st Place
Vikram Anantha, Grade 7, KtByte Computer Science Academy
Invention: My Automated Communication Companion – A wearable training system

Topcoder Disrutpive Technology Award- 2nd Place
Rachel Man, Grade 10, KtByte Computer Science Academy
Invention: MedHelper

Topcoder Disrutpive Technology Award- 3rd Place
Katerina Lung, Grade 6, KtByte Computer Science Academy
Invention: Water Your Plants!

Medical Award- 1st Place
Ava Conlon, Grade 6, Bow Memorial School
Piper Lalla, Grade 6, Bow Memorial School
Invention: Thermo Limbs

Medical Award- 2nd Place
Kyler Mulder, Grade 3, Greenland Central School
Zachary  Lajeunesse, Grade 3, Greenland Central School
Invention: Food Poison Detector

Medical Award- 3rd Place
Jenna Tabenkin, Grade 9, Georgetown Middle High School
Invention: Parkinson’s V.D.M.

Joyce Kinne Scholarship Award Winner at 2019 Northern New England Invention Convention

Joyce Kinne Scholarship Award Winner at 2019 Northern New England Invention Convention

Joyce Kenne Scholarship Award sponsored by Camp Invention
Bria Tremblay, Grade 3, Andover Elementary School
Invention: Snuggly Mom Pillow 2000

 

GRADE LEVEL AWARDS: GENERAL INVENTIONS

8-2019 NNE-IC Awards Special Needs Inventions

Grade K-1 Environmental Award
Prasanna  Sundara, Grade 1, Horne Street School
Invention: Smart Trash Can

Grade 2 Environmental Award
Carter Casey, Grade 2, Fred C. Underhill School, Hooksett
Invention: Marker Saver

Grade 3 Environmental Award
Ella Hermon, Grade 3, Reeds Ferry School
Invention: Mask Tastik

Environmental Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Environmental Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Grade 4 Environmental Award
Lucy Curtis, Grade 4, Greenland Central School
Sage  Gaudet, Grade 4, Greenland Central School
Invention: Ocean P.O.D.

Grade 6 Environmental Award
Ailena  Urquhart, Grade 6, Crescent Lake School
Invention: Ecoware

Grade K-1 Special Needs Award
Jerry  Locklear, Grade 1, Fred C. Underhill School, Hooksett
Invention: Extendo Handle

Grade 2 Special Needs Award
Rebecca Martin, Grade 2, Greenland Central School
Invention: Know, No Nuts

Grade 3 Special Needs Award
Bria  Tremblay, Grade 3, Andover Elementary School
Invention: Snuggly Mom Pillow 2000

Grade 4 Special Needs Award
Parker Boulanger, Grade 4, Hooksett Memorial School
Invention: Brace Case

 Fun & Leisure Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Fun & Leisure Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Grade 6 Special Needs Award
Sadie McCallum, Grade 6, Weare Middle School / Center Woods Upper Elementary School
Invention: The W.O.W.

Grade K-1 Fun and Leisure Time Award
Penny Griffiths, Grade 1, Peterborough Elementary School
Invention: Recyglitter

Grade 2 Fun and Leisure Time Award
Alyana  LeBlanc, Grade 2, Horne Street School
Invention: No Pinch Neck Guard

Grade 3 Fun and Leisure Time Award
Brenden St. Amour, Grade 3, Bridgewater-Hebron Village School
Invention: The Ski -Bike

Grade 4 Fun and Leisure Time Award
Emme Underwood, Grade 4, Peter Woodbury Elementary
Invention: Super Snowboard Pole

Grade 6 Fun and Leisure Time Award
Brenna Lewis, Grade 6, Crescent Lake School
Invention: Thermo Leash

Grade 7-8 Fun and Leisure Time Award
Brigid England, Grade 7, Beech Hill School
Invention: Rate a Ref App

Practical & Useful Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Practical & Useful Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Grade K-1 Practical and Useful Award
Mark Costello, Grade 1, Clark Wilkins School – Amherst
Invention: Costello Cat Claw Cutter

Grade 2 Practical and Useful Award
Ella Liadis, Grade 2, Fred C. Underhill School, Hooksett
Invention: Snowman Dryer

Grade 4 Practical and Useful Award
Nicholas Vaccarezza, Grade 4, Sandown North Elementary
Invention: Snow Dozer

Grade 5 Practical and Useful Award
Maisy  Clowes-Franklin, Grade 5, Simonds Elementary
Invention: Stay Put Blanket Stabilizers (S.P.B.S)

Grade 7-8 Practical and Useful Award
Sophie Wang, Grade 7, KtByte Computer Science Academy
Invention: Stove Guard Sensor

Grade 9-12 Practical and Useful Award
Maggie Jackson, Grade 9, Georgetown Middle High School
Invention: Your Pillow Pal

Original & Unique Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Original & Unique Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Grade K-1 Original and Unique
Charles  Saunders, Grade 1, Thorntons Ferry School
Invention: Rood Avalanche Alarm System

Grade 2 Original and Unique
Avery Allaire, Grade 2, Sandown North Elementary
Harper Whalen, Grade 2, Sandown North Elementary
Invention: Helpir Hand

Grade 3 Original and Unique
Jacoby Holmes, Grade 3, Riddle Brook School
Adelino Vellis, Grade 3, Riddle Brook School
Invention: Frost Walker Boots

Grade 4 Original and Unique
Izzy Leonard, Grade 4, Barrington Elementary School
Invention: The Food Defense System

Grade 5 Original and Unique
Ella Hill, Grade 5, Sandown North Elementary
Invention: Road Repellant

Grade 6 Original and Unique
Cole Butcher, Grade 6, Crescent Lake School
Invention: Switchable Scoop Shovel

Grade 7-8 Original and Unique
Will Hutter, Grade 8, KtByte Computer Science Academy
Invention: Car Guard

Marketable Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Marketable Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Grade K-1 Most Marketable
Aidan Potter, Grade 1, Barrington Elementary School
Invention: Kid’s Cereal Dropper

Grade 2 Most Marketable
Zoey Maidrand, Grade 2, Horne Street School
Invention: Adjustable Clothing

Grade 4 Most Marketable
Chelsea Bomba, Grade 4, Memorial School Bedford
Invention: Scrunchie Munchie

Grade 6 Most Marketable
William Zhang, Grade 6, KtByte Computer Science Academy
Invention: Ductbot

Chain Reaction Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention Group 1

Chain Reaction Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention Group 1

Grade K-1 Best in Grade
Violet LaRosee, Grade 1, Fred C. Underhill School, Hooksett
Invention: Game De-Fence

Grade 2 Best in Grade
Mateo Ferguson, Grade 2, Barrington Elementary School
Invention: Ski Sling 6000

Grade 3 Best in Grade
Isabella Charland, Grade 3, Peter Woodbury Elementary
Invention: Izzy’s Easy Butter Sticks

Grade 4 Best in Grade
Taylor Arvanitis, Grade 4, Hooksett Memorial School
Invention: No Fuss Toothbrush

Grade 5 Best in Grade
Jackson Miller, Grade 5, Page School Young Inventors
Owen McDonald, Grade 5, Page School Young Inventors
Invention: The Thermosleeve

Grade 6 Best in Grade
William Zhang, Grade 6, KtByte Computer Science Academy
Invention: Ductbot

Grade 7-8 Best in Grade
Jonathan Lei, Grade 8, KtByte Computer Science Academy
Invention: Mobile Teaching Assistant

Grade 9-12 Best in Grade
Arthur Zhang, Grade 9, KtByte Computer Science Academy
Invention: AI-Enabled Natural Disaster Prediction Network

CHAIN REACTION INVENTIONS

Chain Reaction Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention Group 2

Chain Reaction Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention Group 2

Chain Reaction Best Individual Effort
Chase Chadbourne, Grade 3, Peter Woodbury Elementary School
Invention: Race Car Crosses a Finish Line

Chain Reaction Best Team Effort
Nathan  Canavan, Grade 3, Hooksett Memorial School
Tyler Elliott, Grade 3, Hooksett Memorial School
Jaime Godbout, Grade 3, Hooksett Memorial School
Nicholas Zagaria, Grade 3, Hooksett Memorial School
Invention: Fan-O-Matic 9000

Chain Reaction Most Complex
Logan Farrow, Grade 3, Peter Woodbury Elementary School
Rhys Gallant, Grade 3, Peter Woodbury Elementary School
Invention: Feed a pet

Chain Reaction Grades K-2 Best Overall
Ashley Thellen, Grade 2, Center Woods Elementary School
Hailey Thellen, Grade 3, Center Woods Elementary School
Invention: The Ball Blaster

Chain Reaction Grades 4-8 Best Overall
Jack Fabrizio, Grade 4, Riddle Brook School
Clare White, Grade 4, Riddle Brook School
Invention: Hat On

CHALLENGE CATEGORY AWARDS: FUN-VENTIONS

Challenge Category Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Challenge Category Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Challenge Invention Grade K-1 Best in Grade
Calvin Grondin, Grade 1, Rollinsford Grade School
Invention: Saucer Skis

Challenge Invention Grade 2 Best in Grade
Everett Chapman, Grade 2, Center Woods Elementary School
Invention: The Backpack Sled

Challenge Invention Grade 3 Best in Grade
Lilyann  LePenven, Grade 3, Simonds Elementary
Invention: The Bored Game

Challenge Invention Grade 4-5 Best in Grade
Ava Melanson, Grade 4, Barrington Elementary School
Aoife Sullivan, Grade 4, Barrington Elementary School
Invention: The Clay Creator

Challenge Invention Grade 6-12 Best in Grade
Phoebe Slayton, Grade 11, Bishop Brady High School
Invention: Fidgit Beads

Challenge Invention Most Marketable
Olivia  Gauthier, Grade 4, Weare Middle School / Center Woods Upper Elementary School
Kaylie Pickering, Grade 4, Weare Middle School / Center Woods Upper Elementary School
Invention: Stuffed Animal Food Hider

Create Fun: Josh’s Toys & Games Award
Aaryan Patel, Grade 4, Horne Street School
Invention: Multi-Design Puncher

INVENTORS’ CHOICE AWARDS: Chosen by participating young inventors

Inventors’ Choice Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Inventors’ Choice Award Winners at 2019 Northern New England Invention Convention

Inventor’s Choice Award
Saanvi Mathur, Grade 4, Peter Woodbury Elementary
Invention: Kingscourt

Inventor’s Choice Award
Ben Lucy, Grade 2, Greenland Central School
Invention: The Slither

Inventor’s Choice Award: Chain Reaction
Ashley Thellen, Grade 2, Center Woods Elementary School
Hailey Thellen, Grade 3, Center Woods Elementary School
Invention: The Ball Blaster